Odzież do pracy w niskich temperaturach

Odzież do pracy w niskich temperaturach

Praca w chłodni to spore wyzwanie dla organizmu. Niskie temperatury mogą powodować nie tylko dyskomfort, ale także poważne problemy zdrowotne, takie jak odmrożenia, hipotermię czy choroby układu oddechowego. Ważne jest więc, aby odpowiednio się ubrać i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, jakie kryteria powinna spełniać odzież do pracy w niskich temperaturach i co na ten temat mówią przepisy BHP!

Praca w chłodni. Przepisy BHP

Praca w chłodni podlega szczególnym przepisom BHP, które mają na celu zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy i ochronę przed zimnem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, temperatura w pomieszczeniach chłodni nie może być niższa niż:

  •                     16°C dla prac lekkich (np. obsługa klientów, kontrola jakości, pakowanie);
  •                     14°C dla prac umiarkowanie ciężkich (m.in. sortowanie, przenoszenie, układanie);
  •                     12°C dla prac ciężkich (rozładunek, załadunek, transport).

Gdy temperatura jest niższa od wymienionych wartości, pracodawca musi zapewnić pracownikom dodatkowe środki ochrony, takie jak:

  •                     ogrzewanie miejscowe lub ogólne;
  •                     przerwy na ogrzanie się w ciepłym pomieszczeniu;
  •                     napoje i posiłki rozgrzewające;
  •                     obuwie ochronne i odzież do pracy w niskich temperaturach.

To nie jedyne zasady, z którymi wiąże się praca w chłodni. Przepisy BHP nakładają również na pracodawcę obowiązek przeprowadzenia szkolenia oraz zapewnienia pracownikom regularnych badań lekarskich.

Praca w chłodni. Jak się ubrać?

Odzież do pracy w chłodni musi spełniać określone kryteria, aby skutecznie chronić nie tylko przed zimnem, ale i urazami. Ubrania powinny:

  •                     zapewniać odpowiednią izolację termiczną i utrzymywać ciepło ciała;
  •                     być przewiewne, odprowadzać wilgoć i pot z powierzchni skóry, aby zapobiegać przegrzaniu i przemarznięciu;
  •                     mieć elementy odblaskowe, jeśli praca wykonywana jest w ograniczonych warunkach oświetleniowych;
  •                     uwzględniać warunki pracy, rodzaj wykonywanych zadań oraz obciążenia fizyczne;
  •                     być dopasowane do sylwetki, nie krępować ruchów oraz zapewniać skuteczną ochronę przed wilgocią, zanieczyszczeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do pracy w chłodni. Jak się ubrać i z jakich elementów powinna się składać odzież ochronna? W naszym sklepie znajdziesz odzież do pracy w niskich temperaturach, która spełnia wszystkie wymagane kryteria.

Kurtki robocze ocieplane

Praca w chłodni. Jak się ubrać?

Wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zadbają o Twój komfort termiczny i zapewnią skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Niektóre modele, takie jak kurtka ANTAR, mają odpinany kaptur i podpinkę, dzięki czemu można ją dopasować do panujących warunków.

Praca w chłodni. Przepisy BHP

Równie funkcjonalna jest kurtka 3/4 PINGWIN wyposażona w system pojemnych kieszeni oraz piankowy ocieplacz i dodatkowe wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na rozerwanie.

Spodnie robocze ocieplane

Nasze spodnie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, bazujących na naturalnej bawełnie z domieszką syntetycznych włókien, które zapewniają większą wytrzymałość i lepsze dopasowanie do ciała. Wszystkie modele są wyposażone w elastyczny pas oraz szelki i pojemne kieszenie do przechowywania podręcznych przedmiotów.

Praca w chłodni

Spodnie ocieplane SZWED PLUS mają dodatkowo pomarańczowe wstawki, dzięki czemu są lepiej widoczne. W naszej ofercie znajdziesz spodnie robocze ocieplane w różnych kolorach, rozmiarach i fasonach, tak aby dobrać je do swojej kurtki i stworzyć kompletny zestaw odzieży do pracy w chłodni.